Штрафи за підпал трави: нові суми

Штрафи за підпал трави: нові суми

Шепетівський РУ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області інформує про нові суми штрафів за спалювання сухої трави і про причини, чому цього не можна робити, та до чого це може призвести.

Тепер спалювання сухостою карається, як диверсія. 3 березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану.

1. Забруднення повітря шкідливими для людей або для довкілля речовинами, відходами виробництва, якщо це створило небезпеку для здоров’я людей чи довкілля.

30 600–61 200 грн

або обмеження волі на строк до 3-х років із позбавленням права обімати посади чи займатися діяльністю

2. За знищення або пошкодження лісу, зелених насаджень біля населених пунктів, уздовж залізниць, а також стерні, сухих трав на сільгоспземлях вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом.

91 800–153 000 грн

або обмеження волі на строк до 2–5 років

3. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах.

1 530–4 590 грн
(для громадян)

4 590–15 300 грн
(для посадових осіб)

4. За знищення або пошкодження лісу від необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до лісової пожежі або поширення її на значній площі.

4 590–15 300 грн
(для громадян)

10 710–18 360 грн
(для посадових осіб)

5. За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою рослинністю або її залишків та опалого листя на сільгоспземлях, у смугах відводу автодоріг і залізниць, у парках тощо та газонів у населених пунктах без дотримання встановленого порядку.

3 060–6 120 грн
(для громадян)

15 300–21 420 грн
(для посадових осіб)

6. За ті самі дії, вчинені в межах природно-заповідного фонду.

6 120–12 240 грн
(для громадян)

21 420–36 000 грн
(для посадових осіб)

Чому не можна спалювати рослинні рештки, і до чого це призводить

Під час згоряння 1 т рослинних решток вивільняється 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали й низка канцерогенних сполук. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини — одні з найотруйніших для людини речовин.

  1. Пожежі унаслідок спалювання рослинних решток на сільськогосподарських землях призводять до помітного зниження родючості ґрунту. Спалювання органічної речовини — це головний фактор зниження родючості. Від спалювання сухої трави збіднюється ґрунт, а мінеральні речовини, що містяться в попелі, досить легко вимиваються поверхневими та ґрунтовими водами, і лише незначна їх частина засвоюється рослинами.
  2. Пожежі — одне з найголовніших джерел викидів вуглекислого газу в атмосферу, пов’язаних із господарською діяльністю людини. Якщо пожежі часті, то згорає не тільки суха трава, а й накопичена в ґрунті органіка і, відповідно, збільшується кількість викидів вуглекислого газу. А отже, посилюється так званий «парниковий ефект», який призводить до несприятливих змін і коливань клімату на планеті.
  3. Випалювання сухої трави збіднює видовий склад рослинності і тваринного світу. Скрізь, де згоріла трава, вже не буде колишнього різнотрав’я, а звільнену територію захоплять бур’яни.
  4. Під час пожеж гине багато комах, їх личинки, лялечки. Серед них — сонечка, туруни, дощові черв’яки та інші дрібні живі істоти, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Наприклад, дощові черв’яки в природі швидко переробляють суху траву, перетворюючи її в найцінніше добриво, вносячи його в глибину ґрунту до коріння рослин, і одночасно роблять ґрунт пухким, живим. Суха минулорічна трава — не сміття, а безцінний продукт харчування, житло, притулок, створений самою природою.
  5. Випалювання сухого травостою викликає загибель кладок та знищення місць гніздування таких птахів, як крижень, чайка, травник, бекас, очеретяна і звичайна вівсянки, польовий і лісовий жайворонки, щевриків. Гніздовий період цих птахів розпочинається на початку квітня. Із випалених місць птахи йдуть назавжди, а значить йдуть і від нас — людей.
  6. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Хтось згорає, хтось задихається від диму. На згарищах дуже часто знаходяться згорілі пташині гнізда зі слідами яєць, обгорілих равликів, дрібних ссавців, плазунів.
  7. Низова пожежа може ушкодити кореневу шийку дерева — дуже вразливе місце над землею. Потерпають від сильної температури набухлі бруньки, що дуже шкодить дереву, навіть якщо воно залишається живим.
  8. Дим від спалювання трави їдкий, темний, густий. Алергіки його не переносять. Від спалювання трави й листя в місті або вздовж автодоріг у повітря потрапляють солі важких металів, які осіли на них. Такий дим просто отруйний. Часто в сухій траві знаходиться сміття і, зокрема, небезпечні при спалюванні пластикові пляшки. У сільській місцевості у вогні згорають залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи леткі токсичні органічні і неорганічні сполуки.
  9. Спалювання сухої рослинності часто призводить до займання торфовищ і лісових насаджень. Щорічно 10 % лісових пожеж виникає через проведення весняних підпалів. Пожежонебезпечними є всі торф’яні родовища, осушені землі з торф’яними ґрунтами. Болота з порушеним гідрологічним режимом також належать до найбільш пожежонебезпечних територій. Особливістю пожеж на торфовищах є здатність торфу горіти на глибині до 0,3–1,5 метрів. Після згорання торфу зола, що залишилася з верхнього 10-сантиметрового шару, може мати радіоактивність у десятки разів вищу, ніж радіоактивність вихідного матеріалу. Дим в умовах радіоактивного забруднення торфовищ також може бути переносником радіонуклідів, що призводить до вторинного забруднення території і негативно впливає на здоров’я людей, які знаходяться в зоні його розповсюдження.
  10. Часте спалювання трави переростає в неконтрольоване горіння і нерідко призводить до важких наслідків, зокрема, і з людськими жертвами.
Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Реклама
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоНа Шепетівщині п’яного водія роти судили за правилами воєнного стану
Полонський суд оштрафував п’яного водія на 51 тис. грн, який він має сплатити протягом 15 днів
У Шепетівському районі водій суворо поплатився за повторне керування автівкою у нетверезому стані
На Хмельниччині полісмени гасили пожежу неподалік сільського сміттєзвалища
Штрафи не допомогли: на Шепетівщині до кривдника застосували арешт
На Хмельниччині нетверезий водій в’їхав у поліцейське авто

Читайте у цій рубриціЧи передбачено кримінальну відповідальність за правопорушення, скоєні під примусом?
Затвердили включення Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до складу ПЦУ
Нафтогаз встановив річний тариф на газ для населення
Зарплати в травні — у більшості професійних сфер триває їх зниження
Європою шириться мавпяча віспа: що варто знати
Виплату грошової допомоги переселенці можуть отримати прямо на вокзалі
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter