Як навчають бойових мистецтв?

У розмові з Володимиром Гнатюком, старшим тренером Всеукраїнської федерації фунакоші шотокан карате зі спеціальної підготовки дізналися, як він навчає бойовим мистецтвам своїх вихованців.

Чого навчає тренер бойових мистецтв своїх маленьких учнів?

— Це справа надзвичайно серйозна, оскільки вчимо наносити ушкодження іншій людині. Це не зовсім добре, якщо у навчанні відсутня моральна складова. Існує  філософське розуміння, що сила — наче меч, який  має перебувати в піхвах, а діставати його слід лише при реальній потребі. Тобто для самозахисту, щоб не порушувалася гармонія світу. Бойове мистецтво — система, яка не працює, якщо на твоєму боці відсутня правда. Я вже давно відслідковую в карате дію таких містичних законів. Тому важливо змалку виховувати в кожній дитині всебічно розвинену особистість, а не тільки гарного спортсмена.

Дівчата починають займатися бойовими мистецтвами заради самозахисту?

— Погоджусь, що в останній час нам у житті бракує естетики, тому відсутня і звичайна етика в спілкуванні. Через засилля жорстокості багато говоримо про самооборону. Хоча краще взагалі не використовувати силу, а поводитися так, щоб уникнути фізичного контакту. Один із постулатів підтверджує таку думку: поганий ти майстер, якщо довелося вдарити іншу людину. Зупини, не дай підійти до себе!

Що найважливіше під час тренувань?

— У боротьбі немає дрібниць, навіть недостатня сконцентрованість під час поєдинку із суперником може призвести до серйозних наслідків. На тренуваннях є вимоги щодо дисципліни. У нас порушенням дисципліни вже є, якщо вихованець не старається. Ніби дитина все виконує, але не удосконалює своє вміння. Спочатку  тренер обов’язково зробить  усне зауваження. Воно може звучати так: «Андрію, зберися, ти не уважний». Якщо не допоможе, то отримає «вузлик на пам’ять», наприклад: «Підійди, віджимання на кулаках». Це змінює стан учня і він включається у роботу. Ці чинники в тренуванні допомагають йти до мети, яку поставив спортсмен.

Без індивідуального підходу не досягнути успіхів у тренуванні?

— У нас займається до 35 дітей. Важливо також визначити емоційний стан дитини. Наскільки вона втомлена, що її засмутило чи розізлило — має  зрозуміти сенсей. В цьому і полягає диференційований індивідуальний підхід, без якого в навчанні ніяк не обійтися. У нас багато спілкування, ми обговорюємо різні теми. Майже на завершення кожного тренування відбувається бесіда, яка ділиться на інформативну та діалог. Також практикуємо співпрацю з батьками. Нам цікаво, як дитина веде себе поза спортзалом, у школі та вдома. Відразу батьків залучаємо до тренувального процесу. Я завжди ставлю їм запитання: «Якщо ваша дитина відвідувала танцювальний гурток, ви знали різницю між джагом і твістом?» Домашнє завдання отримують  також батьки :  вивчити базові техніки. Адже залучаючи до процесу батьків, ми підвищуємо якість тренування.

Ви не лише навчаєте дітей, але й перебували в зоні АТО. Якими критеріями керувалися, тренуючи військових?

— У 2015-2016 році перебував у зоні АТО у складі Українського спортивного батальйону. Був представником нашої федерації. Розпочинав службу із занять з мобілізованими, згодом тренував спецпризначенців. Намагався допомогти призовнику усвідомити, що він не лише солдат, а й воїн. У чому різниця? Солдат — людина підневільна, а воїн — вже знає свою мету, він захисник. Хоча вивели такий алгоритм, що головне — не виконати завдання будь-якою ціною, а вижити самому і допомогти врятувати життя товаришу. Ми також замінили тактику і стратегію у наборі спецпризначенців. Перше, що впливає на вибір, — мотивованість кандидатів, і не обов’язково він має мати високий зріст (як звикли уявляти), найкраще — низького зросту коренастий чоловік, який усвідомлює всю відповідальність, яку на нього покладено. Ми вчимо вести бій згідно із філософською концепцією бойових мистецтв, яка навчає, що перш за все потрібно перемогти самого себе.

Дякую за розмову.

Поділитися посиланнямЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Теґи публікаціїВам також може бути цікаво:Читайте у цій рубриці: