Що то за бій був і хто кого там переміг?

Що то за бій був і хто кого там переміг?

29 червня науковці дослідять битву з двома переможцями, що відбулася під Жиленцями. Круглий стіл відбудеться за участі провідних істориків Хмельниччини об 11:00 в Обласному літературно-меморіальному музеї Миколи Островського.

18 червня 1792 року на території сучасного Шепетівського району відбулася грандіозна баталія, яка ввійшла в історію Польщі і України, як битва під Жилинцями. Подія призвела до другого поділу Польщі, а в подальшому зникнення її як держави.

Що то за бій був і хто кого там переміг?

У 2016 році учениця Плесенської ЗОШ Ілона Бойченко в своїй науковій роботі «Битва під Зеленцями — історична дійсність чи міф?» спробувала дослідити дану історичну подію. Дівчина разом із науковим керівником Наталією Рудою проаналізували історичні джерела та дізналися у старожилів цікаві відомості. Виявляється, місцеві називають її битвою під «грушечкою».

З того часу вже пройшло 225 років, однак, значна більшість населення Шепетівщини навіть не здогадується, що це за битва і де вона відбувалася. Є дві версії результатів битви — польських джерел та російських. Цікаво, що обидва визнають себе переможцями.

Донедавна йшла полеміка про місце битви під Жилинцями. Виникла вона після того як у 1999 році біля села Зеленці Старокостянтинівського району встановили пам’ятник цій події. Високопосадовці посилалися на записи у польських хроніках, у яких вказувалося село Зеленці. Однак вони не врахували одного — у польському алфавіті літери [ź] (Же) і [z] (Зе) відрізняються лише значком над літерою. Крім того, не було проведено археологічних досліджень, які б з точністю вказали на місце битви.

Однак цю прогалину було ліквідовано. Зокрема, археологічна експедиція під керівництвом О. Погорільця, починаючи з 2008 року, на полі біля села Жилинці, між залізничним переїздом та перехрестком доріг Шепетівка-Хмельницький-Ізяслав, постійно відшукувала артефакти, які ототожнюються з тим часом. Було знайдено велику кількість свинцевих куль, картеч, ядра до гармат, ґудзики воїнів польської армії.

Отож, тільки постає проблема, чи переносити пам’ятний знак із села Зеленців Старокостянтинівського району до Жилинець Шепетівського, чи встановити новий, або ж взагалі не встановлювати.

Що то за бій був і хто кого там переміг?На всі ці питання можна знайти відповідь під час засідання круглого столу «Дослідження історичних подій для розуміння сучасних реалій: Битва під Зеленцями — від питання локалізації місця та значення її в сучасних польсько-українських відносинах», який відбудеться 29 червня 2017 року о 11:00 в Обласному літературно-меморіальному музеї М. Островського. Отож, усіх, кого цікавить ця тема, запрошуємо відвідати цей захід, на якому будуть присутні відомі науковці Хмельницької області.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



У ДТП на Хмельниччині отримали травми водій і пасажирка
Полісменів Хмельниччини зацікавив молодик, який змінив свої плани
На Хмельниччині зловили браконьєрів, які не встигли довести справу до кінця
На Хмельниччині поліцейські виявили підлітків, які вживали алкоголь та курили: протоколи будуть направлені до суду
Капітан поліції із Шепетівки захищає країну у штурмовій бригаді «Лють»
На Хмельниччині загинула 16-річна пасажирка мотоцикла

Читайте у цій рубриці



«Земля три дні ворушилась… А потім все стихло»: спогади про закатованих у Шепетівці
На Хмельниччині після пожежі відкрився давній стінопис
На Хмельниччині пенітенціарна установа має власну 200-річну історію
Історія орденів і медалей в Україні: від княжих часів до незалежності
Нацисти 80 років тому спалили село на Шепетівщині
У цей день народилася одна з перших українок, що стала Праведницею народів світу
FacebookTelegramViberWhatsAppX