Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Права українців захищає Конституція. Напередодні Дня Конституції ми дізнавалися, чи захищають шепетівчани свої права у разі їх порушення.

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Володимир Бузиль, директор Шепетівського центру безоплатної правової допомоги:

— На жаль, кількість людей, які хочуть отримати безкоштовно правову допомогу, щороку збільшується. Тільки цьогоріч ми прийняли понад три тисячі громадян, із них трьомстам призначені адвокати.Порушуються права людей на соціальний захист, пенсійне забезпечення, виділення земельних ділянок для учасників АТО. Після звернення до суду прийнято рішення на користь наших клієнтів. Звертаються з позовами до Пенсійного фонду, який не враховує страховий стаж за ті роки, за які підприємство-банкрут не сплачувало внески. Це — абсурд. Людина сплатила внески, які утримали з заробітної плати, а Пенсійний фонд мав би пред’являти претензії до підприємства. Також маємо до десяти справ, в яких суди зобов’язали управління ПФУ зарахувати людям роки до трудового стажу і призначити пенсію. Також багато позовів до банків. Договори під час оформлення кредиту підписують, навіть не прочитавши їх. Юристам важко зрозуміти про права і обов’язки, а звичайному громадянину і поготів, тим більше, якщо терміново потрібні гроші. Під час судових розглядів розуміє, що потрапив у кабалу: за несвоєчасне сплачення відсотків борг збільшується. Буває, що банки взагалі маніпулюють. Один із державних банків, у якому отримувала пенсію наша клієнтка, призначив на її карточку ліміт позики. Жінка кілька місяців не отримувала пенсію, і зняла всі доступні гроші. Таким чином отримала і кредит, про який навіть не здогадувалася, почали зростати відсотки. Звичайно, у таких ситуаціях суд стає на сторону людини. Ще один приклад про шепетівчанку, яку нещодавно намагалися виселити з квартири, оскільки її син отримав кредит під заставу майна. Жінка виступала гарантом у цій оборудці. Відсотки сплачувалися невчасно і сума боргу зросла, банк через виконавчу службу продав квартиру, і дійшло вже до виселення з квартири на вулицю. Жінка звернулася до нас. Ми призначили їй адвоката, який підготував позовну заяву. Хмельницький апеляційний суд виніс рішення: скасувати рішення суду першої інстанції про виселення. Квартиру жінці повернули у зв’язку з тим, що шепетівський суд не врахував, що це майно купували не за кредитні кошти, тому рішення про виселення безпідставне. Навіть більше, в позові до неї банку відмовили. Людям потрібно не боятися захищати свої права у суді. Бо ті права, які гарантує Конституція, врешті-решт, реально відстояти. А чиновникам все ж таки потрібно пам’ятати, що працюють вони для людей, а не захищати лише інтереси відомств.

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Людмила Лемешкина, пенсіонерка:

— Вважаю, що при нарахуванні пенсії порушили мої законні права. Адже мають брати середню заробітну плату за рік до виходу на пенсію. Але зараз розрахунки проводять на підставі середньої зарплати за 1997–1998 роки, керуючись постановою Пенсійного фонду. Тобто постанова має більшу силу, ніж закон України про нарахування пенсії. Перед виходом на пенсію написала заяву в суд, який виніс рішення на мою користь. Потім управління ПФУ збирає таких пенсіонерів, які виграли справи, і передає до Львівського апеляційного суду, який виносить рішення на користь ПФУ. На мою думку, таке рішення порушує законодавство. А рішення Апеляційного суду можна оскаржувати лише в Європейському суді.Однозначно, свої права потрібно захищати. Хоча така боротьба із системою не завжди веде до перемоги, бо пенсіонери ще залишаються незахищені.

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Світлана Миколюк:

— Вважаю, що мої права порушують майже щодня, починаючи зі спілкування в автобусі чи магазині, відсутня повага до інтересів іншої людини. Справедливості важко добитися. В мене виникла ситуація, що на моєму подвір’ї незаконно встановив ворота комунальний заклад. Посадовці мені доводять протилежне, не беручи до уваги моїх документів на право власності. Я ж битимуся з бюрократичною тяганиною до останнього: буду писати, дзвонити по різним інстанціям.

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Анна Безула:

— Я ніколи не мовчу, коли порушують мої права, обов’язкового даю відсіч. В мене, напевно, загострене відчуття справедливості, бо завжди захищаю інших, коли їх ображають. Я завжди своє слово вставлю, коли стаю свідком таких ситуацій. Я вважаю, що ми йдемо в Європу, тому маємо змінюватися самі. Якщо мовчати, тоді ніяких змін в суспільстві не відбудеться. Я дію відповідно до своїх моральних цінностей.

Чи захищають громадяни свої конституційні права?

Василь Куций:

— Я — юрист, тому знаю, що потрібно дотримуватися Конституції не лише громадян, але й можновладцям. Переважно мені доводиться захищати інтереси громадян, коли неправомірні дії здійснюються щодо їхньої нерухомості, звільнення з роботи. Мені дуже хотілося, щоб люди об’єднувалися, і позбутися посеред громади роз’єднаності. І, нарешті, кожний українець відчував би себе заможним і незалежним. 

 

P. S.

Під час опитування деякі респонденти відповідали, що їхні права порушують, але не варто їх відстоювати, бо нічого не зміниш. Вони не захотіли публічно висловити свою думку і сфотографуватися. Можливо, в мовчанні і полягає їхня помилка, адже мовчання ніколи не приведе до торжества справедливості.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



Сім’я з Шепетівки посіла третє місце в обласних змаганнях «Тато, мама, я — спортивна сім’я»
Віддали останню шану воїну з позивним «Маріуполь», якому Шепетівка припала до душі
У Шепетівці ліквідовують аварійну ситуацію з водопостачанням
Як дізнатись, чи є ви потенційним отримувачем субсидії
«Земля три дні ворушилась… А потім все стихло»: спогади про закатованих у Шепетівці
У Шепетівці зафіксували температурний рекорд

Читайте у цій рубриці



Коштовні годинники, елітні авто та старі пожежні депо: цікаві лоти на держторгах
Як дізнатись, чи є ви потенційним отримувачем субсидії
Хто матиме право на відстрочку і «бронювання» – аналітики пояснюють закон про мобілізацію
Хмельницькобленерго закликає економити електроенергію у вечірні години
Переселенці на Хмельниччині та ще у двох областях можуть отримати гроші на оренду житла
70 тисяч гривень доплати для військових «на нулі»: ВРУ ухвалила постанову
FacebookTelegramViberWhatsAppX