Як діяти, якщо слідчий не вносить відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР

Як діяти, якщо слідчий не вносить відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР

Відповідно до ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) та розпочати розслідування.

Як діяти у разі порушення цієї норми, розповідає Анастасія Гаврищук, головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Хмельницького місцевого центру з надання БВПД.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається (ч. 4 ст. 214 КПК України).

Згідно з п. 1.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17 серпня 2012 року № 69, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Зважаючи на наведені норми, можна зробити висновок, що жодних труднощів з їх розумінням та правозастосуванням не виникає: надійшла відповідна заява, відтак представники правоохоронних органів повинні відреагувати та вчинити передбачені цитованими нормами дії.

Утім, ч. 1 ст. 214 КПК України передбачає надходження заяви (повідомлення) саме про кримінальне правопорушення, а не про діяння, яке містить ознаки чи елементи злочину. На перший погляд, проблема має лише теоретичний характер, проте, як свідчить практика застосування наведеного положення, окремі складнощі все ж таки можуть виникати.

Так, до Хмельницького місцевого центру з надання БВПД звернулася жінка з проханням допомогти оскаржити дії слідчого, який, за словами клієнтки, не вніс відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Адвокат Микола Шарко, призначений жінці у місцевому центрі (доручення №220 від  07.04.2017 р.), написав відповідну скаргу, а відтак представляв інтереси заяниці в Хмельницькому міськрайонному суді.

У скарзі адвокат зазначив, що жінка зверталась із заявою до Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області про порушення кримінального провадження відносно працівниці БТІ та посадовця Хмельницької дистанції колії ПЧ-19, які допустили зловживання службовим становищем, незаконно виготовивиши документи на добудову приміщення (зокрема довідку про приналежність квартири та прилеглої території до ПЧ-19, які надають право здійснювати незаконну реконструкцію вказаної квартири). Заявниця просила зобов`язати правоохоронціввнести відомості за її заявою про злочин до ЄДР.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши наявні матеріали, слідчий суддя виявив, що заява була скерована до Хмельницького МВ УМВС України у Хмельницькій області, а відомості до ЄРДР за вказаною заявою внесені не були.

Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 години після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела (п.4 ч.5 ст.214 КПК України).

У зазначеному випадку вимоги закону дотримані не були.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість поданої скарги, оскільки заявник звернулась до органу досудового розслідування, виклала обставини, що можуть свідчити про вчинене кримінальне правопорушення, а їй безпідставно відмовили у внесенні відомостей до ЄРДР.

Таким чином, на підставі викладеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 306, 307 КПК України, Хмельницький міськрайонний суд ухвалив задовольнити скаргу, зобовязати начальника СВ Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області організувати внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, згідно з заявою відповідно до вимог ст. 214 КПК України.

 

Нагадаємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть безкоштовно отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу. Адреси можна дізнатися, зателефонувавши за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги — 0-800-213103.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



Для чого потрібна адвокатська допомога при податкових перевірках
До суду не викликали, але борг стягнули: у Шепетівці до пенсіонера «постукав» держвиконавець
Полонені та їхні родини можуть отримати понад 53 тис. грн на правову допомогу
На Хмельниччині переселенка доводила, що її чоловік помер в окупації
На Шепетівщині жінка викликала поліцію до кривдника, а отримала штраф
Як оформити спадщину в умовах воєнного стану

Читайте у цій рубриці



Коштовні годинники, елітні авто та старі пожежні депо: цікаві лоти на держторгах
Як дізнатись, чи є ви потенційним отримувачем субсидії
Хто матиме право на відстрочку і «бронювання» – аналітики пояснюють закон про мобілізацію
Хмельницькобленерго закликає економити електроенергію у вечірні години
Переселенці на Хмельниччині та ще у двох областях можуть отримати гроші на оренду житла
70 тисяч гривень доплати для військових «на нулі»: ВРУ ухвалила постанову
FacebookTelegramViberWhatsAppX