Примусове зняття з реєстрації особи

«Якщо особа не є власником житла і не має законних прав на проживання у ньому (тобто мешкає не на підставі договору оренди (найму) або не на іншій законній підставі), то таку особу можна примусово виселити та позбавити її реєстрації в судовому порядку», — зазначає Марина Поліщук, начальник відділу організації надання БВПД та роботи з адвокатами Шепетівського місцевого центру з надання БВПД.

Куди звертатися, щоб позбавити реєстрації особу, яка не має законних прав на проживання у помешканні?

— Примусове зняття з реєстрації особи здійснюється на підставі судового рішення. Позивачу необхідно подавати позов про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщення та зняття з реєстрації. Позовна заява подається до суду за місцем розташування житлового приміщення. Правові основи щодо звернення з таким позовом – ст. 71, 72 Житлового кодексу України.

При тимчасовій відсутності наймача або членів його сім’ї як довго за ними зберігається житлове приміщення?

— У такому випадку — шість місяців. Якщо наймач або члени його сім’ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору — судом. Крім того, житлове приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім’ї понад шість місяців у випадках:

  • призову на строкову військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу, а також призову офіцерів із запасу на військову службу на строк до трьох років — протягом усього періоду проходження зазначеної військової служби;
  • перебування на військовій службі прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби — протягом перших п’яти років перебування на дійсній військовій службі;
  • тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв’язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, — протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання;
  • влаштування дитини (дітей) на виховання до родичів, опікуна чи піклувальника, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, заклад для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, — протягом усього часу їх перебування у родичів, опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) і членів її (їх) сім’ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках — до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях:

  • виїзду у зв’язку з виконанням обов’язків опікуна чи піклувальника, наданням батькам-вихователям житлового будинку або багатокімнатної квартири для створення дитячого будинку сімейного типу — протягом усього часу виконання таких обов’язків;
  • влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей-інвалідів, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги — протягом усього часу перебування в них;
  • виїзду для лікування в лікувально-профілактичному закладі — протягом усього часу перебування в ньому;
  • взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі — протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї.

Визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Чи може власник житла виселити із помешкання члена своєї сім’ї, якщо той не проживає за місцем реєстрації?

— Якщо приміщення, в якому зареєстровано особа, що в ньому не проживає, належить позивачу на праві власності, він звертається до суду посилаючись на норми Цивільного кодексу України.
Так, згідно зі статтею ст. 405 Цивільного кодексу України члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Однак член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Нагадаємо що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть безкоштовно отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу. Адреси можна дізнатися, зателефонувавши за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги — 0-800-213103.

 

 

 


Поділитися посиланням



Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Теґи публікації



Вам також може бути цікаво:



Читайте у цій рубриці: