Факт батьківства можна довести і після смерті батька

Факт батьківства можна довести і після смерті батька

У передсмертній записці чоловік написав про свою образу на те, що син не носить його прізвище. Цивільна дружина вирішила виконати волю покійного і встановити факт батьківства. За допомогою вона звернулася до Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Надання клієнтці правової допомоги наказом № 198 від 31.10.2016 року доручили начальнику відділу представництва Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД Тетяні Петруньковій (довіреність №12 від 31.10.2016 року), яка підготувала заяву до суду про встановлення факту батьківства після смерті батька (справа №676/5380/16-ц).

Як вдалося з’ясувати, раніше цивільний чоловік клієнтки місцевого центру не погодився подати заяву про батьківство до органів РАЦС через неприязні стосунки між своєю матір’ю та цивільною дружиною. Таким чином, у Книзі реєстрації народжень дитина була записана за прізвищем матері. Жінка, яка на той момент почувалася дуже ображеною, тоді наголосила, що і в майбутньому не дасть згоди записати дитину на прізвище чоловіка.

Змінити своє рішення громадянку спонукало самогубство цивільного чоловіка. У передсмертній записці він написав, що ображений тим, що у документах сина не вказане його прізвище. Щоб встановити батьківство покійного щодо їхньої спільної дитини, жінка вирішила звернутися до фахівців.

Тетяна Петрунькова допомогла клієнтці зібрати усі докази, які б допомогли довести батьківство. Це, зокрема, пояснення свідків, які підтвердили в суді, що заявниця проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу і від спільного життя в них народився син, а також те, що до народження дитини вони разом вели спільне господарство, відтак разом виховували дитину; медичні довідки, з яких вбачається, що дитина хворіє на спадкові хвороби; копія передсмертної записки; фотокартки.

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., застосовуються відповідні норми Кодексу про шлюб та сім’ю України.

Згідно з ч. 3 ст. 53 Кодексу про шлюб та сім’ю при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір’ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують батьківство.

Взявши до уваги надані докази, рішенням від 1 лютого 2017 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд задовольнив вимоги, зазначені у заяві.

Для жінки, яка звернулася до Білогірського бюро правової допомоги, встановлення у судовому порядку факту батьківства померлого цивільного чоловіка щодо її сина було єдиною можливістю домогтися призначення синові пенсії у зв’язку із втратою годувальника.

Врахувавши аргументи, які для обґрунтування вимог клієнтки навела начальник місцевого бюро правової допомоги Юлія Піхотинська, суд задовольнив позов.

До Білогірського бюро правової допомоги, яке є відділом Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, звернулася жінка, яка потребувала фахової допомоги для встановлення у судовому порядку батьківства померлого цивільного чоловіка щодо її сина. Така процедура була необхідна для призначення синові пенсії у зв’язку із втратою годувальника.

На підставі наказу місцевого центру від 17 жовтня 2016 року (довіреність № 1 від 03 листопада 2016 р.) представляти інтереси клієнта в суді доручили начальнику Білогірського бюро правової допомоги Юлії Піхотинській, яка, вивчивши матеріали справи, підготувала заяву про встановлення факту батьківства та звернулася до суду.

Обґрунтовуючи вимоги клієнтки,начальник бюро правової допомоги зазначила, що заявниця протягом шести років проживала однією сім’єю з громадянином М. без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання у них народився син, але через те, що шлюб не був зареєстрований у органах державної реєстрації актів цивільного стану, відомості про батька записані у відповідності до ст. 135 СК України. У серпні 2016 року громадянин М. помер.

Аргументи представника підтвердили надані докази (історія розвитку дитини, де померлий записаний батьком, довідка селищної ради про факт спільного проживання заявниці з громадянином М.) та покази свідків.

У результаті розгляду справи суд дійшов висновку, що факт батьківства померлого цивільного чоловіка щодо сина заявниці доведено, а тому вимоги підлягають задоволенню. Судове рішення про встановлення факту батьківства є підставою для внесення змін в актовий запис про народження дитини із зазначенням в графі «батько» померлого цивільного чоловіка.

Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


2 коментарі до статті «Факт батьківства можна довести і після смерті батька»

  1. Катерина коментує:

    Ми з чоловіком жили 2 роки потім у нас родилася донечка коли їй виповнилося 3 міс. Чоловік помер хочю дитину записати на нього що мені для цього треба зробити і куда іти?

    • На­та­лия коментує:

      Зверніться за консультацією в місцевий Цен­тр з на­дан­ня бе­зоп­латної вто­рин­ної пра­во­вої до­по­мо­ги


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



Все, що потрібно знати про перерахунок військової пенсії у 2024 році
Важливість юридичної допомоги військовим в Україні
Відповідальність за вимагання: Як довести вимагання грошей в Україні?
Оформлення спадщини по-новому: два важливі моменти у процедурі спадкування
У Шепетівці відкрили Ветеранський хаб
Започаткування бізнесу в Нідерландах: кроки, переваги та поради

Читайте у цій рубриці



Вплив телебачення на суспільство
Експерти прокоментували ініціативу Кабміну щодо ліквідації КРАІЛ
Уряд розширив напрями підтримки для фермерських господарств
З якими хворобами звільняють від мобілізації — повний перелік
Поняття «обмежено придатний» більше не буде, а тим, хто його має, доведеться повторно пройти ВЛК
КРАІЛ готуються ліквідувати: яких змін чекати
FacebookTelegramViberWhatsAppX