Автобусна реформа. Як зміняться пасажирські перевезення?

Автобусна реформа. Як зміняться пасажирські перевезення?

На минулому тижні сталося дві резонансні аварії за участі транспортних засобів шепетівських перевізників. 28 трав­ня ту­рис­тичний ав­то­бус з Шепетівки в’їхав в обмежувач висоти у Бу­да­пеш­ті, а 3 червня міський рейсовий автобус впав з мосту.

До того ж, за даними Департаменту патрульної поліції, вторік сталося 3043 ДТП за участю громадського транспорту, у результаті яких було травмовано 955 осіб. Серед найпоширеніших порушень, які зафіксували поліцейські, — незадовільний технічний та санітарний стан машин, відсутність необхідних документів, аптечок і вогнегасників, технічні несправності. В уряді запевняють, що незабаром така техніка має зникнути з вулиць, адже в Україні запрацювали нові правила конкурсного відбору автобусних перевізників. Як вони позначилися на пасажирах і транспортниках, з’ясували експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Конкурс перевізників

Нові правила набули чинності 17 березня і поширилися на міжміські, приміські, внутрішньорайонні та внутрішньообласні напрямки. Ключові зміни торкнулися системи нарахування балів під час проведення конкурсів серед перевізників. Щоб визначити компанію, яка отримає право обслуговувати маршрут, ввели жорсткіші вимоги до автобусів та їхнього стану. За словами урядовців, якщо раніше вирішальним фактором у визначенні переможців була кількість працівників і машин в автопарку, то тепер найвищі бали нараховують за безпечність транспорту і відсутність порушень. Перевагу також отримали підприємства, які використовують «зелений» транспорт: електробуси, гібриди, а також марки, що працюють на паливі високого екологічного стандарту якості, наприклад Євро-5, Євро-6. Найбільші українські автовиробники позитивно оцінили реформу.

— Нові вимоги стимулюватимуть перевізників переходити на сучасні, комфортабельні автобуси великого та надвеликого класу, які мають кондиціонери, Wi-Fi-зв’язок, пандуси тощо. Це важливий та довгоочікуваний крок для поліпшення безпеки та якості обслуговування пасажирів в Україні, — зауважили в прес-службі автомобільної корпорації «Богдан».

У результаті на ринку повинні залишитись ті компанії, які мають сучасні автобуси або готові вкладати кошти в оновлення автопарку. У цьому разі вони зможуть автоматично продовжити договір на обслуговування маршруту, якщо не порушуватимуть ПДР та пункти попереднього договору. Чиновники впевнені, що нововведення сприятимуть появі нових гравців на ринку, які надаватимуть якісні послуги. Втім, деякі експерти прогнозують, що зміни можуть спричинити суттєвий ріст вартості проїзду у громадському транспорті, а неприбуткові напрямки взагалі ризикують залишитися без перевізників.

— Компанії будуть здійснювати обслуговування високорентабельних маршрутів, вони не будуть працювати на маршрутах з низьким пасажиропотоком, — зауважив спеціаліст з транспортного права, адвокат Олександр Вишневий.

Ще одна глобальна зміна у системі нарахування балів — це курс на доступність транспорту для людей з особливими потребами. Тепер під час конкурсу компанії одержують додаткові бали за низькопідлогові автобуси з пандусами і кріпленнями для інвалідних візків. Кабмін зобов’язав перевізників на міських та приміських напрямках збільшити кількість таких машин до 35 % з 2019 року і до 50 % — з 2020 року.

— Вперше за останні 10 років ми відходимо від застарілих рудиментів та впроваджуємо норми, які, в першу чергу, спрямовані на покращення безпеки та якості перевезень, — підкреслив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

А на міжобласних напрямках запрацював заявницький принцип, тобто вийти на маршрут можуть усі компанії, які відповідають закону України «Про автомобільний транспорт», мають ліцензію та подали заявки. За словами урядовців, вільна конкуренція відсіє ті підприємства, які не можуть забезпечити належний рівень послуг.

— На маршруті може працювати декілька перевізників, тобто якщо на маршрут Київ-Одеса подається два перевізника, то два перевізників і буде їхати. Це дасть право вибору для пасажира й адекватну ціну, — пояснив директор Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку Мінінфраструктури Віктор Сасін.

Закінчення ери маршруток

Урядовці прогнозують, що завдяки новим правилам у містах збільшиться кількість сучасного муніципального транспорту, натомість кількість маршруток знизиться. Тим паче, що в багатьох регіонах уже почали рухатися в цьому напрямку. Так, нещодавно Львівська міськрада підтримала петицію місцевих мешканців щодо відмови від маршруток. А Вінниця ще з 2012 року взяла курс на розвиток міського електротранспорту — трамваїв і тролейбусів. З того часу кількість маршруток тут зменшилася удвічі, а левову частку перевезень здійснює комунальний транспорт.

— Якщо брати режим маршрутного таксі, то в багатьох містах уже від цього відмовились, і зупинка на вимогу вже не відбувається. Маленький автобус, який часто ходить, — теж неефективний. І ми бачимо, що з’являються нові автобуси із частково низькою підлогою, але містам потрібно ще над цим працювати, — вважає експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

За оптимістичними прогнозами Міністерства інфраструктури, автобуси середнього, великого та надвеликого класу можуть витіснити маршрутки з доріг вже за 3–5 років. Однак, за словами експерта у сфері транспорту Олександра Кави, успіх справи значною мірою залежатиме від дій та активності місцевих органів влади. Для цього їм потрібно суттєво збільшити та модернізувати рухомий склад автопарків. Кошти на це Україні надають європейські інвестори у рамках проекту «Міський громадський транспорт». Відповідну угоду з Європейським інвестиційним банком ратифікував Президент України Петро Порошенко ще у травні 2017 року. Вона передбачає залучення 200 млн євро для закупівлі нових автобусів, тролейбусів і трамваїв. Ще 200 млн на умовах співфінансування виділяє Європейський банк реконструкції та розвитку.

Низка міст уже скористалася програмою і придбала сучасну техніку. Наприклад, у Києві у квітні нові перевізники із оновленим автопарком з’явилися на 8 маршрутах. Втім, у пасажирів завжди залишається можливість зателефонувати до таксі. Ще на 7 маршрутах невдовзі проведуть конкурс.

— Перемогли перевізники, у яких є нові машини, які повністю відповідають основним умовам конкурсу та нормам екологічної безпеки «Євро-5», або перевізники, що взяли на себе інвестиційні зобов’язання щодо оновлення рухомого складу, — зауважив директор департаменту транспортної інфраструктури КМДА Сергій Симонов.

Протягом травня конкурси серед перевізників планує провести Івано-Франківськ, Львів, Олександрія тощо. Урядовці кажуть, що жорсткіші правила автобусних перевезень — це лише перший етап реформування галузі. На черзі — розробка та ухвалення нового закону «Про автомобільний транспорт», адаптація системи автостанцій до потреб громадян та створення загальнодоступного реєстру мережі автобусних сполучень по всій Україні.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



На Шепетівщині перевізникам презентували автоматизовану систему оплати проїзду
Як реформа лісового господарства працює на Хмельниччині побачив Міністр захисту довкілля
Зручний спосіб онлайн купівлі квитків на автобус із сервісом INFOBUS
Водій із Шепетівки потрапив у масштабну автопригоду на трасі Київ-Чоп
Маршрутка наїхала на пенсіонерку: на Хмельниччині шукають свідків
У селі на Шепетівщині автобус наїхав на малолітню дівчинку

Читайте у цій рубриці



Вплив телебачення на суспільство
Експерти прокоментували ініціативу Кабміну щодо ліквідації КРАІЛ
Уряд розширив напрями підтримки для фермерських господарств
З якими хворобами звільняють від мобілізації — повний перелік
Поняття «обмежено придатний» більше не буде, а тим, хто його має, доведеться повторно пройти ВЛК
КРАІЛ готуються ліквідувати: яких змін чекати
FacebookTelegramViberWhatsAppX