Як оспорити батьківство?

Як діяти, якщо чоловік, записаний батьком дитини у свідоцтві про народження, раптом з’ясовує, що насправді біологічним батьком є інша особа? В цьому випадку українське законодавство передбачає можливість оспорити батьківство.

Оспорювання батьківства — це невизнання особою реєстрації себе як батька дитини.

Куди звертатися?

Оспорити своє батьківство можна, пред’явивши позов про виключення відомостей про себе як батька з актового запису про народження дитини. Таке право гарантує стаття 136 Сімейного кодексу України. Позов може подати лише особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу.

Якщо відсутність кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною буде доведено, за рішенням суду з актового запису про народження дитини виключаються відомості про особу як її батька.

Зазначимо, що важливим доказом у справі є висновок судово-біологічної (генетичної) експертизи. Адже за її результатами експерти можуть визначити батьківство із ймовірністю до 99,9 відсотків або дійти висновку про його виключення.

Класичними доказами для спростування факту батьківства є:

а) наявність хвороби, яка свідчить про те, що позивач не може запліднити дружину;

б) довготермінове службове відрядження за кордон, коли подружжя проживає окремо;

в) довготермінове окреме проживання подружжя, тобто перебування їх у фактично розірваному шлюбі.

Мати може заперечувати проти позову шляхом подання зустрічного позову про визнання батьківства, надавши при цьому відповідні докази.

Терміни для оспорювання

Закон чітко встановлює період, впродовж якого може бути пред’явлений позов про оспорювання батьківства: після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Після досягнення дитиною повноліття суд не може взяти до уваги такий позов.

Виключає можливість оспорювання батьківства також смерть дитини.

До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Хто не має права оспорювати батьківство?

Не має права спростовувати факт свого батьківства у судовому порядку особа, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Поділитися посиланням



Реклама



Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Теґи публікації



Вам також може бути цікаво



Читайте у цій рубриці